Intézetünk
Intézetünkről

1984-ben kezdtük el munkánkat az ELTE Tanárképző Főiskolai Karán – visszatekintve szinte romantikus körülmények között, két alagsori és két negyedik emeleti tanteremben. Csaknem húsz év múltán a Bölcsészettudományi Kar önálló szervezeti egységeként találtunk otthonra a Trefort-kert „F” épületében, ahol a felújítás során egy koncertek rendezésére alkalmas, száz férőhelyes kamaraterem is létesült.
Azóta nemcsak a magyarországi énektanár- és zenei művészetközvetítő-képzés, illetve az Egyetem kulturális életének meghatározó szereplője lettünk, hanem tudományos- művészeti eredményeivel az intézmény hazai és külföldi hírnevét is gyarapítottuk: oktatóink koncertjei, publikációi, díjai mellett büszkék lehetünk a hallgatókból álló Pro Musica vegyeskar és Nőikar sikereire, valamint a Bölcsészkar történetének első, Országos Művészeti Diákköri Konferencián szerzett Pro Arte aranyérmére.
2019-ben újabb jelentős, ezúttal szervezeti változás történt: mivel oktatóink kellő számban megszerezték az ehhez szükséges képesítést (a szervezeti egységet vezető egyetemi tanár mellett már további két habilitált oktató dolgozik kollektívánkban) a korábbi Zenei Tanszék, Művészetközvetítő és Zenei Intézet néven, a Bölcsészkar teljes jogú intézetévé válhatott.
Jelenleg a művészetközvetítő terület alap- és mesterképzési szakjain (zenekultúra / művészeti instruktor), illetve az ének-zene tanári szakok osztatlan és másoddiplomás képzési formáin oktatjuk hallgatóinkat – akik valamennyi szakunkra nagy létszámban jelentkeznek. Intézetünk két szakirányú továbbképzést is koordinál: a Zeneimunkaképesség-gondozó indítását követően a Dalköltő 2024-ben kezdte meg működését.
Jelentős nemzetközi előrelépésként tekinthető a Zhejiang Conservatory of Music (Hangzhou) egyetemével kötött együttműködési megállapodásunk: rendszeresen érkező vendéghallgatóik mellett 2024-től megindult Double Degree típusú oktatásunk, amely keretében az ottani hallgatók egy teljes tanévet nálunk töltenek, továbbá oktatóink is kiutaznak a partnerintézménybe, szakirányú kurzusok tartására.