Lunchtime koncertek

Lunchtime koncertek

"Lunchtime" koncertek

RÓLUNK...

Az ELTE BTK Művészetközvetítő és Zenei Intézetének művészeti instruktor mesterképzési szakos hallgatói 2025 februárjától egyedülálló koncertsorozatot indítottak ,,Gyakorlat felsőfokon” jeligével, amely során zeneművészeti egyetemek hallgatói kapnak fellépési lehetőséget az inézet Kodály termében.

Az úgynevezett Lunchtime koncertek a Nyugat-Európában közkedvelt hangversenytípust honosítják meg, amelynek célja a kulturális élet fellendítése és nívós zenei előadások „becsempészése” a hétköznapokba.

A „Lunchtime” koncertek eredete a II. világháború időszakára tehető, amikor színházak, múzeumok, koncerttermek és galériák zártak be szerte Angliában. Myra Hess zongorista kezdeményezésére azonban újra fellendült a művészeti élet Londonban. Hess Kenneth Clarkot, a Nemzeti Galéria igazgatóját kérte meg, hogy a galériát olyan hangversenyhelyszínné alakíthassa, ahol az előadások kötetlen jellegűek: a közönség mindvégig szabadon jöhet-mehet, illetve fogyaszthat akár szendvicseket. Az első koncert 1939. október 10-én került megrendezésre – bizonytalan volt, hogy egyáltalán lesz-e közönsége, azonban (Hess nagy meglepetésére) az épület előtt kígyózó sor egészen a Trafalgar térig nyúlt, s végül a művészek mintegy 1000 embernek előtt koncertezhettek. Ezt követően a Lunchtime rendszeres eseménnyé nőtte ki magát.

Hazánkban elsőként a Magyar Zene Háza indította el a Lunchtime koncertsorozatot, gyakorlati koncertként ez az utat kívánjuk folytatni.

A budapesti koncertsorozat kezdő 2024-2025 tanév tavaszi szemesztere sikerrel zárult a Trefort-kertben, az ELTE Bölcsészettudományi Kar F épületének Kodály termében kapott helyet, amely közel 70 fő befogadására alkalmas. A helyszín választása nem véletlen: a kert Budapest szívében, a Múzeum körúton, tehát turisztikai szempontból kiemelkedő környezetben, jól megközelíthető helyszínen található. A rendezvények legfőbb célcsoportját a turisták, diákok és nyugdíjasok alkotják, de a szervezők bárkit szeretettel várnak, akinek akad egy fél órája ebédidőben. A koncertek alcíme, a „Gyakorlat felsőfokon” arra utal, hogy a projekt a felsőoktatásban tanulóknak több szempontból is jó lehetőséget nyújt: egyrészt a zeneművészeti hallgatók félórás fellépések keretében mutathatják be tudásukat, másrészt az ELTE BTK művészetközvetítést tanuló hallgatói „élesben” gyakorolhatják a koncertszervezést az adott alkalmakon.

Az eseményre a belépés ingyenes, a sorozat ösztől tovább folytatódik.