Kabdebó Sándor

DLA habilitált egyetemi docens

Kabdebó Sándor

Oktatott tárgyak:

  • vezénylési gyakorlat
  • karvezetés
  • kórus

Életrajz:

1964-ben születtem Budapesten. Első diplomámat a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen, 1987-ben szereztem meg. 12 évig gordonkáztam, emellett a kóruszene, a kórusvezénylés iránti rajongás gyermekkoromtól végigkísérte életemet.

1988-ban alapítottam meg 12 énekessel a Prelude Kamarakórust, amely pár éven belül vegyeskarrá növekedett.

1989-ben nyertem felvételt a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolára, ahol 1994-ben kiváló minősítésű diplomát kaptam. A Zeneakadémia évei alatt és után is számos kurzuson vettem részt. DLA fokozatomat és habilitációmat szintén itt teljesítettem, 2016-ban, illetve 2022-ben.

Ének-zene tanárként a Móricz Zsigmond Gimnáziumban, az Andor Ilona Általános Iskolában, a pestszentlőrinci Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Gimnáziumban, a kispesti Erkel Ferenc Általános Iskolában és a Marczibányi téri Kodály Zoltán Iskolában tanítottam. 2012-től 2015-ig a Magyar Rádió Gyermekkórusának társkarnagya voltam, és szintén ebben a beosztásban dolgoztam diploma után a Vándor Kórusban. Egy évig vezettem a Vasas Művészegyüttes Vegyeskarát is.

1996 nyarán a Vox Europae nemzetközi kórusnak voltam vendégkarnagya, 2001-ben Franciaországban, Autunban a nemzetközi oratóriumfesztivál zenei apparátusát tanítottam be, és vezényeltem a zárókoncerten.

2009 óta tanítok karvezetést az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen, valamint vezetem az intézmény kórusát. 2017 és 2024 között ugyancsak karvezetést tanítottam a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karán. Az ELTE BTK Művészetközvetítő és Zenei Intézetében 2024 óta oktatok vezénylési gyakorlatot és karvezetést, továbbá a tanárszakos hallgatók kórusát irányítom.

Két – immár felnőtt – gyermek édesapja vagyok

Szakmai elismeréseim:

Az Év kórusa cím (5 alkalommal), 30 dobogós helyezés különböző nemzetközi versenyeken és a Kodály Zoltán Magyar Kórusversenyen. Ezen belül első helyezés Riva del Gardában az Andor Ilona Gyermekkarral, Celjében és Giessenben a Vörösmarty Leánykarral – utóbbi versenyen nagydíj is –, illetve a Magyar Kórusversenyen 2009-ben és 2015-ben, a Prelude Vegyeskarral (utóbbin nagydíj és közönségdíj). Emellett számos különdíj és karnagyi díj.

Az Artisjus Zenei Alapítvány díja, a kortárs zene oktatásában végzett kiemelkedő munkáért (2007) Művészetért-díj az Eszterházy Károly Egyetemen végzett kiemelkedő munkáért, illetve a Prelude Vegyeskar KÓTA-díja (2016)

Eszterházy Károly Emlékérem (2022) Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat (2025